Dokážeme uniesť slobodu prejavu?

Autor: Emíre Khidayer | 28.4.2015 o 20:54 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  867x

Mám chuť sa k tomu vyjadriť. Zem a vek, Adela Banášová, Michal Hvorecký, jazyk a profesionalita politikov.

Máme okolo seba toľko informácií, o ktorých skutočne ťažko povedať, či a do akej miery sú pravdivé. Tiež máme možnosť byť objektívnejší a pokiaľ ide o dodávky informácií, sme aj náročnejší.

Pokiaľ ide o slovenské médiá, mne nestačí čítať iba jedny; čítam SME, Hlavné správy, Pravdu. Zaujímavé články sa dajú nájsť všade. Tiež však vidím, ako sa s jednou a tou istou správou dá naložiť; ako novinár vedome či nevedome cez svoj štýl a rétoriku pôsobí a možno formuje náš názor a niekde aj presviedča o svojej pravde. Dostal sa ku mne aj Zem a vek a tiež som si prečítala. Pýtam sa v tom zmysle ako Adela, prečo by som ja, ako slobodný občan tejto planéty, nemala mať možnosť si prečítať, čo chcem? Sloboda a demokracia je práve aj o tomto. Je to realita, ale popri tom všetkom, čo sa dnes na politickej scéne sveta deje, vidím, že ešte veľa ľudí nie je schopných a ani ochotných niečo nezaujate posúdiť. Odsudzovať bez poznania vyzerá byť defaultne nastavená aplikácia v našich mysliach a vykročiť z nej stojí námahu. Preto je jednoduchšie sa prikloniť na nejakú stranu.

Roky robím v zahraničnej politike a sledujem politiky jednotlivých štátov, hnutí, strán a ľudí. Vždy je to o kompromisoch, lebo sme neskutočne odlišní. Kde nie sú kompromisy, sú konflikty. Mám pocit, ako keby sme žili rôzne civilizácie na jednej planéte, a to nehovorím iba o západnom svete versus arabsko-muslimský, ale aj v rámci Slovenska.

Dokážeme vôbec uniesť slobodu prejavu? Veď každý každučičký článok, komentár, každá analýza!, každá kniha je subjektívna, i keď sa možno autor v danom momente snaží byť objektívny ako len vie (niekedy to nemusí byť cieľom). Objektívny – samozrejme že podľa svojej optiky, ktorá je však vždy subjektívna! Kde je ten zlatý stred, kde je aspoň aká-taká pravdepodobnosť objektivity? Je to vôbec na tejto našej planéte možné? Došla som na to, že miera objektivity je relatívna. Preto snaha byť korektný, sila dokázať si vypočuť iné názory bez urážok, útoku, úteku a bez odvádzania pozornosti od problematiky, by mali hrať prím v našom živote. Súkromnom aj profesionálnom.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?